Kredyt hipoteczny z negatywnym BIKiem – gdzie go uzyskać?

15, 25, a nierzadko nawet 30 lat – kredyt hipoteczny to zobowiązanie długoterminowe. Długi czas spłaty zobowiązania pozwala rozłożyć zadłużenie na raty dopasowane do możliwości kredytobiorcy. Aby pozyskać środki na budowę domu czy kupno mieszkania, klient musi udowodnić instytucji udzielającej pożyczki, że będzie w stanie terminowo spłacać zadłużenie. Choć czyste konto w BIK (tj. posiadanie terminowych spłat kredytów widocznych w BIK) zdecydowanie działa na korzyść dłużnika, to opóźnienia w spłacie innych zobowiązań lub liczne zapytania kredytowe nie muszą oznaczać konieczności rezygnacji z marzeń o zakupie nieruchomości. Sprawdź, jak uzyskać kredy hipoteczny z negatywnym BIKiem.

Jakie dane przechowuje BIK?

BIK, czyli Biuro Informacji Kredytowej, to instytucja, która zbiera dane dotyczące historii kredytowej osób indywidualnych i przedsiębiorców będących klientami banków działających na rynku polskim. BIK zbiera i przechowuje takie informacje jak:

  • dane personalne kredytobiorców;
  • liczba oraz rodzaj zobowiązań wobec instytucji finansowych (SKOK-ów, banków i firm pożyczkowych);
  • terminowość spłaty zadłużenia.

Wiele osób zastanawia się, jak długo BIK przechowuje dane o kredytobiorcach. Jeśli klient zawsze spłacał raty w terminie, informacje o zadłużeniu mogą zostać usunięte po całkowitej spłacie, chyba że kredytobiorca umożliwi bankom oraz innym instytucjom finansowym wgląd do swojej historii kredytowej. Czy warto to zrobić? Zdecydowanie tak! Dzięki temu staniemy się dla banku bardziej wiarygodni i będziemy mogli szybciej uzyskać kredyt w przyszłości.

Uzyskanie kredytu hipotecznego

Co w sytuacji, gdy klientowi nie zawsze udawało się spłacać zadłużenia w terminie? Zostanie to odnotowane w jego historii kredytowej. W niektórych przypadkach nie pomoże nawet uregulowanie całości zadłużenia. Informacja o opóźnieniach w realizacji może być widoczna nawet przez 5 lat.

„Czyszczenie BIK-u” – czy jest możliwe?

Wiele osób podejmujących starania o uzyskanie kredytu hipotecznego zastanawia się, czy negatywny BIK może przekreślić szansę na zakup wymarzonego domu lub mieszkania. Czy istnieje sposób, aby usunąć z BIK-u negatywną historię kredytową? Jest to możliwe, jeśli opóźnienia w spłacie nie przekraczały 60 dni. Wszystkie regulacje dotyczące m.in. usunięcia danych z BIK można znaleźć w Ustawie z dnia 1997 r. (Dz. U. z 2021 r. poz. 2439) o prawie bankowym. Kiedy usunięcie informacji z BIK jest możliwe? Gdy dane zostały wprowadzone przez pomyłkę, gdy klient odwoła zgodę na przetwarzanie danych po wygaśnięciu zobowiązania kredytowego spłacanego w terminie lub gdy zakończy się termin, na jaki została udzielona zgoda. Jeżeli JEDNAK kredytobiorcy zdarzały się opóźnienia większe niż 60 dni, to o tym, czy dłużnik zostanie wypisany z rejestru, decyduje bank. W MB Consulting mamy doświadczenie w czyszczeniu kredytów z BIK, których opóźnienia przekraczały 60 dni. Informację o swoim scoringu w BIK można sprawdzić samodzielnie, generując indywidualny raport na stronie bik.pl.

Czy kredyt hipoteczny na zakup domu bez BIK jest możliwy?

Tak! Nawet jeśli masz niski scoring w BIK, to nie znaczy, że nie masz szans na otrzymanie kredytu hipotecznego na budowę domu czy zakup mieszkania. Nie jesteś na przegranej pozycji, jeśli Twój scoring wynosi 0. Kredyt hipoteczny bez BIK również jest możliwy. To znaczy, że osoby, które nigdy wcześniej nie pożyczały pieniędzy z żadnej instytucji, mogą otrzymać pozytywną decyzję kredytową. W przypadku braku punktacji w BIK jest to jednak trudniejsze. Część banków takich klientów nie kredytuje, a część podnosi oprocentowanie z uwagi na małą wiarygodność KLIENTA.

Każda instytucja finansowa ma własną politykę kredytową i nieco inne procedury udzielania pożyczek (oczywiście mieszczące się w granicach obowiązujących przepisów). Banki korzystają z różnych modelów scoringowych i akceptują różne poziomy ryzyka. Co to oznacza dla potencjalnego kredytobiorcy? Ten sam wniosek kredytowy w jednej instytucji może zostać odrzucony, a w drugiej przyjęty. Nikt w banku nie wie na pewno, czy kredyt będzie przyznany, nawet jeśli dokumenty klienta wydają się być bardzo dobre z perspektywy historii kredytowej widocznej w BIK, dochodu i zabezpieczenia (nieruchomości kredytowanej).

Jeżeli czytasz ten artykuł, prawdopodobnie masz za sobą kilka odmów kredytowych i wiele rozmów z tradycyjnymi pośrednikami, którzy rozkładają ręce, nie mając dla Ciebie żadnej rozsądnej alternatywy. Prawdopodobnie zależy Ci także na czasie ze względu na wpłacony zadatek lub sytuację rodzinną np. pojawienie się nowego członka rodziny.

Pamiętaj, że ocena punktowa jest tylko jednym z elementów, który pomaga instytucjom finansowym w ocenie Twojej wiarygodności kredytowej. Negatywny BIK nie jest przeszkodą w staraniu się o kredyt na dom lub mieszkanie, jeśli masz odpowiedni wkład własny (najczęściej 10-20%) i udokumentowane źródło dochodu. Tym, co odróżnia MB Consulting od innych pośredników, jest elastyczny i autorski sposób analizowania dokumentów. Przeszkodą nie jest ani słaby BIK, którego punktacja może wynosić 0, ani historyczne windykacje, wpisy w bankowym rejestrze, które standardowo od razu przekreślają opcję na otrzymanie kredytu mieszkaniowego, dochód nieudokumentowany z rolnictwa, świeże zatrudnienie czy dochód mieszany (jeśli w dochodach przeważa waluta PLN). Procesujemy wnioski składane zarówno przez osoby prywatne, jak i firmy (warunkiem jest posiadanie nieruchomości, czyli zabezpieczenia kredytu, znajdującej się na terenie województwa pomorskiego).

Kredyt hipoteczny bez BIK – krótkie podsumowanie

Najważniejsza informacja, którą musisz zapamiętać po lekturze tego tekstu to: kredyt hipoteczny bez BIK lub z negatywnym BIKiem jest możliwy! Jeżeli, mimo wskazania źródła i wysokości dochodu oraz wkładu własnego, usłyszałeś od tradycyjnego pośrednika lub doradcy kredytowego, że jest inaczej, skontaktuj się z nami. Wystarczy jedna rozmowa telefoniczna, żeby ustalić, czy otrzymasz środki na budowę domu lub zakup mieszkania. Na pierwsze spotkanie zaprosimy Cię, gdy będziemy mieć pewność, że kredyt zostanie przyznany. Jak to możliwe, skoro u innych pośredników proces ten ciągnął się tygodniami lub miesiącami, a z każdego kolejnego spotkania niewiele wynikało?

Po pierwsze w MB Consulting analizą dokumentów kredytowych zajmują się osoby posiadające wieloletnie doświadczenie w branży finansowej i cieszące się zaufaniem wśród osób decyzyjnych w instytucjach finansowych. Analizę ryzyka kredytowego przeprowadzają ludzie, a nie automatyczny system scoringowy. Przyglądamy się raportowi BIK, ale bierzemy pod uwagę wysokość oraz źródło dochodu, a także status nieruchomości oraz jej szacowaną wartość rynkową. Chcesz wiedzieć, czy otrzymasz kredyt hipoteczny bez BIK? Zadzwoń, a po jednej rozmowie będziesz mieć klarowny obraz swojej sytuacji kredytowej. 

Skontaktuj się z nami!

531 842 888