Inflacja to nic innego jak wzrost poziomu cen. Rozdmuchane rozdawnictwo pieniędzy przez polityków celem pozyskania wyborców spotęgowane wzrostem cen paliw spowodowały, że realnie inflacja w Polsce może obecnie wynosić nawet około 20%. Oznacza to, że rok do roku możemy kupić znacznie mniej produktów ponieważ maleje wartość siły nabywczej pieniądza. Wzrost poziomu cen to zjawisko, które spędza sen z powiek, szczególnie kredytobiorcom. Poniżej kilka zasadniczych informacji dotyczących wpływu wysokiej inflacji Inflacja na kredyt hipoteczny.
Inflacja wpływa na kredyt?
Inflację odczuwa każdy obywatel dokonujący zakupów po prostu może on mniej kupić za tę samą kwotę środków finansowych. Niemniej zdecydowanie bardziej odczuwają ten problem osoby posiadające kredyty hipoteczne. Oprocentowanie kredytów hipotecznych zależne jest od dwóch czynników tj. od Wibor (stała stopa po której banki pożyczają sobie pieniądze) oraz marży banku, która się nie zmienia podczas całego okresu kredytowania w przeciwieństwie do Wibor. Gdy inflacja jest wysoka Państwo podwyższa Wibor aby ją wyhamować tj aby powstrzymać dalszy nagły wzrost cen produktów, niestety jednocześnie hamuje inwestycje na rynku z uwagi na wysoki koszt pieniądza tj. drogie kredyty.
Z drugiej strony o czym rzadko kto myśli wzrost rat kredytowych w przypadku kredytów mieszkaniowych w długiej perspektywie nie zaszkodzi tym kredytobiorcą, którzy poradzą sobie z wyższymi ratami. Dlaczego?
Dzieje się tak ponieważ analizując majątek netto kredytobiorcy tj. wartość nieruchomości – wartość kredytu hipotecznego można zauważyć że w perspektywie kilku ostatnich lat taka czysta wartość majątku po odjęciu zobowiązania kredytu hipotecznego zwielokrotniła się. Jeśli bowiem w 2019 roku kredytobiorca posiadał kredyt w wysokości 800 tysięcy złotych, a nieruchomość kredytowana warta była 1 milion złotych to jego majątek netto wynosił 200 tysięcy. Obecnie ta sama nieruchomość warta jest nawet 2miliony zatem jego majątek netto jest sześciokrotnie większy z uwagi na prostą matematykę ( obecna wartość nieruchomości – obecna wartość kredytu).
W sytuacji wysokiej inflacji gdy rośnie także wartość materiałów budowlanych nie należy spodziewać się że wartość nieruchomości będzie spadać, zwłaszcza że deweloperzy wyhamowali inwestycje z uwagi na ryzyko jakim są obarczeni.
Ponadto dewaluacja kredytów z uwagi na wzrost wartości nieruchomości (wartość kredytów spada wobec wartości nieruchomości) w sytuacji cyklicznych podwyżek materiałów budowlanych sprawia, że warto wybudować taniej dziś zamiast za około 2 lata kiedy Wibor powinien wrócić do normalnych wartości a firmy budowalne znowu będą budowały za wysokie stawki. Skok wartości nieruchomości w ciągu tych dwóch najbliższych lat powinien być większy niż suma nadpłaconych rat w tym samym czasie z uwagi na wysoki Wibor.
Dlaczego zatem nie wziąć kredytu mieszkaniowego teraz?
Część osób nie ma po prostu świadomości o wskazanej powyżej dewaluacji kredytów, która sprawia że kredyt może ma wyższą ratę ale wyższa wartość nieruchomości rekompensuje te wyższe raty z nawiązką. Pozostała grupa chętnych po prostu nie ma wolnych środków aby tę droższą ratę płacić.
Wreszcie chętni na kredyt nie mogą go dostać ponieważ banki mocno ograniczyły akcje kredytową, analogicznie jak deweloperzy ograniczają ryzyko. Tym samym często osoby, które stać na wyższe raty nie mogą dostać kredytów. Jest jednak wyjście specjaliści z MBconslutnig.pl pomogą uzyskać kredyt nie do zrobienia, obsługują tylko klientów z województwa pomorskiego, którzy nie mogli pozyskać sami kredytu i często stracili już nadzieję na własny dom czy mieszkanie.
To dobra informacja nie tylko dla tych, którzy stracili wiarę że dostaną kredyt hipoteczny ale także tych którzy zaczęli budowę domu, a teraz nie mogą jej skończyć i zostali z tak zwaną rozgrzebaną budową.
Skontaktuj się z nami!