Planujesz budowę domu lub zakup mieszkania, posługując się wsparciem w postaci kredytu hipotecznego? Z nadzieją na pozytywne zakończenie procesu wpłacasz zadatek i szukasz fachowców. Okazuje się jednak, że Twój wniosek został odrzucony, a tradycyjny pośrednik umywa ręce, nie widząc szansy na pozytywne zakończenie procesu. Czy odmowa kredytu hipotecznego oznacza koniec marzeń o budowie domu lub kupnie mieszkania? Podpowiadamy, co zrobić, gdy bank nie chce udzielić kredytu.
Dlaczego nie mogę dostać kredytu hipotecznego?
Jeśli masz za sobą już dwie lub trzy odmowne decyzje kredytowe, prawdopodobnie codziennie zadajesz sobie to pytanie. Pamiętaj: odmowa przyznania kredytu hipotecznego nie jest rzadkością. Wiele osób jest w takiej samej sytuacji jak Ty. Niektórzy rezygnują już po pierwszej odmowie. Inni podejmują jeszcze dwie próby i także porzucają marzenia o większym mieszkaniu lub własnym domu. Jeszcze inni szukają pomocy w firmach takich jak MB Consulting. Wielu z nich ze zdziwieniem odkrywa, że nawet po 3 czy 5 negatywnych decyzjach w różnych bankach może otrzymać wnioskowane środki. Dla nas nie ma znaczenia zerowy czy negatywny BIK. Nie liczą się zapytania kredytowe, wielkość dopłat czy świeże zatrudnienie. O przyznaniu kredytu decydują ludzie, a nie system scoringowy, który nie widzi człowieka, a jedynie cyferki.
Czy bank musi uzasadnić odmowę udzielenia kredytu hipotecznego?
Kredyt hipoteczny to zobowiązanie na wiele lat. Instytucja finansowa udzielająca pożyczki chce mieć pewność, że potencjalny kredytobiorca będzie w stanie regularnie spłacać raty. Ale to nie wszystko! Banki przed przyznaniem środków na budowę domu czy zakup mieszkania analizują także inne aspekty, takie jak stan prawny czy techniczny nieruchomości, która stanowi zabezpieczenie kredytu.
Po zmianie przepisów dotyczących RODO w 2019 roku zmianie uległy także przepisy Prawa bankowego. Do momentu wprowadzenia zmian osoba, która otrzymała odmowę kredytu hipotecznego, mogła jedynie polegać na własnych przypuszczeniach. Co zawiniło? Zbyt wysoki wiek wnioskującego, zbyt mały dochód czy nieuregulowany status prawny nieruchomości? Nowelizacja ustawy z 29 sierpnia 1997 r. oznacza, że banki oraz instytucje pożyczkowe na wniosek kredytobiorcy powinny wyjaśnić, dlaczego w sprawie kredytu hipotecznego zapadła decyzja odmowna. W przypadku osób fizycznych nie mogą pobierać za to dodatkowych opłat. Wnioskodawca po otrzymaniu decyzji odmownej ma prawo dowiedzieć się, czy na odmowę udzielenia kredytu wpłynął rodzaj zatrudnienia, zbyt niski wkład własny czy może wysokie koszty życia. Jeżeli uznamy, że bank na którymś etapie realizacji wniosku kredytowego naruszył nasze prawa, możemy odwołać się do Rzecznika Finansowego lub wstąpić na drogę sądową. Niemniej jest to trudna i żmudna droga, często z wieloletnim dochodzeniem swoich racji, tym bardziej, że bank każdą odmowę może uzasadnić stwierdzeniem „zbyt wysokie ryzyko kredytowe”.
Odmowa kredytu hipotecznego – z czym się wiąże i co dalej?
Odmowa udzielenia kredytu hipotecznego może mieć wiele negatywnych konsekwencji. Osoby, które wpłaciły zadatek na mieszkanie, np. podpisując umowę przedwstępną ze zbywcą, mogą go stracić. W takiej sytuacji przepada nie tylko zarezerwowane mieszkanie, ale także niemałe pieniądze. Odmowa udzielenia kredytu przez bank może utrudniać realizację różnego rodzaju planów o charakterze prywatnym lub zawodowym. Może też negatywnie wpłynąć na sytuację rodzinną. Niezależnie od powodów zawsze jest to dodatkowy stres.
Co zrobić, gdy bank nie chce udzielić kredytu?
Sytuacja, gdy bank odmówił kredytu po podpisaniu umowy przedwstępnej, jest bardzo trudna. Odmowa udzielenia kredytu przez bank bez ponownego rozpatrzenia nie musi jednak oznaczać przekreślenia marzeń o budowie domu czy zakupie mieszkania. Co należy zrobić? Przede wszystkim: działać szybko (zwłaszcza jeśli wpłaciliśmy zadatek). Ceny nieruchomości nieustannie rosną, nie warto więc liczyć na to, że za rok czy dwa będzie taniej. Nie można zapominać o tym, że działki budowlane w najbardziej atrakcyjnych lokalizacjach bardzo szybko znajdują nabywców. To oznacza, że nawet jeśli za parę lat uda nam się dostać kredyt, to ciekawych ofert dopasowanych do naszych oczekiwań i możliwości będzie znacznie mniej.
Masz za sobą już kilka prób wnioskowania o kredyt hipoteczny, które zakończyły się niepowodzeniem (mimo zapewnień tradycyjnych pośredników, że tym razem się uda)? Skontaktuj się z nami. Doskonale wiemy, że nie tylko odmowa udzielenia kredytu przez bank jest powodem frustracji. Wśród wielu osób sam proces ubiegania się o kredyt hipotecznych budzi negatywne skojarzenia. Konieczność odbywania kilku lub kilkunastu spotkań z doradcą pochłania czas i wydłuża moment uzyskania decyzji kredytowej. A utraconego czasu nikt nie jest nam w stanie zrekompensować. Zwłaszcza gdy ceny ziemi, nieruchomości czy materiałów budowlanych drastycznie rosną.
Podczas jednej rozmowy telefonicznej jesteśmy w stanie ustalić, czy otrzymasz kredyt. Jeśli tak, spotkamy się, gdy bank udzieli już wstępnej akceptacji. Jeśli nie – podpowiemy, co możesz zrobić, aby to zmienić. Nie dostaniesz enigmatycznych wskazówek, tylko konkretny plan działania. Pamiętaj, że dla nas nie jest przeszkodą niski, a nawet zerowy scoring czy negatywny wpis w BIK. Jeśli masz udokumentowany dochód oraz odpowiednio wysoki wkład własny, prawdopodobnie usłyszysz: zrobimy to.
Co zrobić, gdy bank nie chce udzielić kredytu na budowę domu lub zakup mieszkania? Podsumowanie
Negatywna decyzja kredytowa nie oznacza konieczności rezygnacji z marzeń o nowym domu lub mieszkaniu. W MB Consulting procesujemy wnioski, które otrzymały już 3-5 decyzji odmownych. Tym, co wyróżnia naszą firmę od tradycyjnych pośredników, jest m.in. liberalne podejście do dochodów oraz elastyczny proces analizy możliwości przyznania kredytu bazujący na decyzji człowieka, a nie maszyny. Procesujemy wyłącznie klientów, którzy nie mogą otrzymać kredytów hipotecznych, mimo wielu prób. Posiadamy 100% przyznawalność w obrębie składanych przez nas wniosków. Jeśli jesteś z województwa pomorskiego i planujesz budowę lub zakup nieruchomości – zadzwoń!
Skontaktuj się z nami!