Jaki bank udzieli kredytu osobie ze złą historią kredytową?

„Jaki bank udzieli mi kredytu ze złą historią w BIK?” – to pytanie, które nurtuje osoby starające się o kredyt hipoteczny na zakup domu, działki lub mieszkania. Trudno udzielić na nie jednoznacznej odpowiedzi. Wiele zależy bowiem od indywidualnej sytuacji kredytobiorcy oraz polityki danej instytucji finansowej. Nie można zapominać, jak istotną rolę odgrywa doradca kredytowy. To osoba, która bierze na siebie wszystkie obowiązki związane z procesowaniem wniosku. Dobry pośrednik robi jednak dużo więcej, niż załatwia formalności. Sprawdź, kiedy wybór doradcy może mieć kluczowe znaczenie dla procesu kredytowego.

Czy wszystkie banki zawsze sprawdzają BIK?

Choć każdy bank działający na terenie Polski ma swoje własne mechanizmy, procedury i wewnętrzną politykę przyznawania kredytów, to jednym z podstawowych źródeł informacji o klientach indywidualnych jest właśnie BIK, czyli Biuro Informacji Kredytowej. Na tej podstawie instytucje finansowe weryfikują, czy osoba starająca się o kredyt będzie w stanie regulować należności w terminie.

Wbrew obiegowej opinii w rejestrze BIK nie figurują wyłącznie osoby, które mają problem z regularną spłatą zobowiązań. Biuro Informacji Kredytowej zbiera informacje o wszystkich, którzy mają jakiekolwiek zadłużenie w instytucjach finansowych, nie tylko bankach, ale także SKOK-ach czy firmach pożyczkowych. Dostęp do danych z BIK-u mają także sami zainteresowani. Każda osoba, która chce poznać swoją historią kredytową, może to zrobić bez wychodzenia z domu. Wystarczy, że wygeneruje swój raport ze strony internetowej BIK.

Kredyt ze złą historią

Złożenie wniosku kredytowego w banku jest równoznaczne z prześwietleniem historii kredytowej. Bank, generując raport BIK potencjalnego kredytobiorcy, może dowiedzieć się, czy klient ma aktywne kredyty i czy spłaca zadłużenie zgodnie z harmonogramem. Bank, także w przypadku spłaconych kredytów, może uzyskać dostęp do informacji o nieregulowanych w terminie zadłużeniach z przeszłości.

Na szybkie przyznanie kredytu hipotecznego w obecnych czasach nie może liczyć już nikt, niemniej większe szanse na kredyt mają te osoby, które mają dobrą historię kredytową, tzn. mają pewne zobowiązania finansowe (np. kartę kredytową lub kredyt gotówkowy), ale regularnie je spłacają (lub spłaciły). To nie znaczy jednak, że dla pozostałych, czyli tych, którzy mają negatywny BIK, droga do zakupu działki, domu lub mieszkania na kredyt jest zamknięta.

Negatywny BIK a kredyt hipoteczny – czy pozytywna decyzja kredytowa w takiej sytuacji jest możliwa?

Istnieje duża szansa, że, nawet jeśli kredytobiorca w przeszłości miał problem ze spłatą długu w terminie, kredyt uzyska. Na jakiej podstawie? Ocena punktowa to tylko jeden z elementów analizy kredytowej. Banki akceptują bowiem różne poziomy ryzyka. Poza terminowością w obsłudze kredytów liczy się także profil socjodemograficzny kredytobiorcy, czyli m.in. wiek dłużnika. W inny sposób oceniane są możliwości przyznania kredytu gotówkowego, a inne kredytu hipotecznego. Dlaczego? Kredyt hipoteczny to zobowiązanie na wiele lat udzielane na dużo większą kwotę. Dlatego banki chcą mieć pewność, że osoba, która otrzyma środki na zakup domu, działki czy mieszkania, będzie w stanie je zwrócić w ustalonym terminie. W przypadku kredytów hipotecznych duże znaczenie ma także wysokość wkładu własnego. Niektóre czynniki są całkowicie dyskwalifikujące, inne wpływają jedynie na wysokość marży. Wszystko zależy od wewnętrznej polityki instytucji finansowej. Oczywiście banki nie informują wprost o zasadach, które decydują o przyznaniu kredytu, ponieważ jest to jedna z tajemnic przedsiębiorstwa. Skąd więc potencjalny kredytobiorca może wiedzieć, w jakim banku ma szansę na otrzymanie kredytu z negatywnym BIKiem?

Informacja o tym, w jakim banku warto starać się o kredyt, mając negatywny BIK, nie jest powszechnie dostępna. Osobom, które nie mają doświadczenia w branży, trudno jest samodzielnie ocenić, jaką mają szansę na otrzymanie kredytu hipotecznego. Choć czasem w internecie można natrafić na listy banków, które w łagodniejszy sposób podchodzą do weryfikacji wniosków kredytowych, to informacje te mogą być niewiarygodne. Wiele zależy także od indywidualnej sytuacji kredytobiorcy oraz pracowników banku, którzy będą analizować wniosek. Trudno więc wyłącznie na tej podstawie rozpocząć kolejną procedurę kredytową, zwłaszcza jeśli istnieje ryzyko utraty wpłaconej zaliczki na działkę, dom czy mieszkanie.

Zła historia kredytowa – czy mam szansę na hipotekę?

„Który bank nie sprawdza BIK?” – choć to pytanie bardzo często pada z ust klientów starających się o przyznanie kredytu, odpowiedź na nie nie przyniesie oczekiwanego rezultatu. Kluczowym pytaniem jest za to: do kogo się zwrócić o pomoc po drugiej lub trzeciej odmowie kredytowej, jeśli tradycyjni pośrednicy zawiedli?

W MbConsulting.pl od wielu lat zajmujemy się pośredniczeniem w tzw. trudnych kredytach hipotecznych. Udowadniamy, że kredyt ze złą historią kredytową jest możliwy. Negatywny wpis w BIK nie przekreśla szans na zakup działki budowlanej, domu lub mieszkania na kredyt, jeśli zostaną spełnione inne warunki. Dla nas liczy się przede wszystkim informacja o wysokości wkładu własnego oraz źródle dochodu. Bazując na doświadczeniu w pozyskiwaniu kredytów dla osób indywidualnych i przedsiębiorców, już w trakcie krótkiej rozmowy telefonicznej jesteśmy w stanie ustalić, czy kredyt zostanie przyznany. Z uwagi na 15-letnie doświadczenie zawodowe oraz bliskie kontakty w bankach mamy 100% skuteczność, mimo że procesujemy wyłącznie trudne wnioski.

Zapraszamy do kontaktu osoby, które planują kupno działki, domu lub mieszkania na terenie województwa pomorskiego.

Skontaktuj się z nami!

531 842 888