Planujesz zakup domu lub mieszkania na kredyt? Przygotuj się na to, że banki będą szukać informacji o Tobie w BIK-u, czyli Biurze Informacji Kredytowej. Czy jest się czego obawiać? To zależy od liczby dotychczasowych zobowiązań, regularności spłat, a także liczby zapytań kredytowych. Ile zapytań kredytowych akceptują banki? Który bank nie patrzy na zapytania w BIK? To jedne z najczęstszych pytań zadawanych przez naszych klientów. Czy jest to kwestia, która może wpłynąć na decyzję o przyznaniu bądź odrzuceniu wniosku kredytowego? Rozwiewamy wątpliwości!
Czym są zapytania i „pozostałe zapytania” w BIK?
Zacznijmy od wyjaśnienia podstawowych pojęć. Zapytania w BIK to prośby o udostępnienie informacji na temat kredytobiorcy. To jeden z podstawowych elementów weryfikacji. Na podstawie informacji przechowywanych w BIK instytucje finansowe oceniają ryzyko kredytowe (nie zdolność kredytową, to nie ma nic wspólnego ze zdolnością) potencjalnych klientów. Zapytania kredytowe świadczą o tym, że kredytobiorca złożył wniosek o udzielenie finansowania. To ważna informacja z punktu widzenia instytucji pożyczającej pieniądze na zakup domu lub mieszkania. To podstawa, aby uznać klienta za wiarygodnego bądź nie ponieważ duża liczba zapytań i dalsze staranie się o ten sam kredyt oznacza, że banki nie chciały udzieli kredytowania.

Zapytania kredytowe to niejedyny rodzaj zapytań składanych do BIK. Do pozostałych zapytań wliczają się także zapytania monitorujące składane przez instytucje finansowe. Dotyczy to osób, które już figurują na liście kredytobiorców. Celem zapytań monitorujących jest weryfikacja obecnej sytuacji finansowej kredytobiorcy (która może zmienić się wraz z upływem czasu). Pozostałe zapytania nie mają jednak wpływu na scoring. Nie ma więc potrzeby ich usuwania.
Jakie podmioty mogą składać zapytania do BIK?
Zapytań do BIK nie mogą kierować przypadkowe osoby, lecz wyłącznie określone podmioty, czyli m.in.:
- banki ;
- firmy pożyczkowe;
- Biuro Informacji Gospodarczej;
- SKOK-i;
- firmy leasingowe;
- firmy faktoringowe;
- osoby fizyczne (konsumenci mogą składać zapytania tylko we własnej sprawie).
Czy wszystkie banki weryfikują BIK?
Każda instytucja finansowa, przed podjęciem decyzji o przyznaniu finansowania, kieruje do BIK zapytanie kredytowe (wyjątkiem są sytuacje, gdy wniosek zostanie odrzucony na samym początku analizy kredytowej np. ze względu na błędy formalne lub wpis w bankowym rejestrze). Każdy bank, SKOK czy firma pożyczkowa w nieco inny sposób otrzymane informacje ocenia. To, co dla jednej instytucji finansowej będzie nie do przyjęcia, dla innej nie będzie stanowiło przeszkody. Odpowiedź na pytanie, czy wszystkie banki weryfikują BIK, brzmi więc tak, ale nie wszędzie niski scoring będzie przeszkodą w otrzymaniu kredytu.
Jak częste zapytania do BIK wpływają na zdolność kredytową?
Warto mieć świadomość, że każde zapytanie kredytowe jest odnotowywane przez Biuro Informacji Kredytowej. Duża liczba zapytań może negatywnie wpłynąć na wiarygodność kredytobiorcy. Świadczy bowiem o tym, że kredytobiorca szuka dodatkowych możliwości finansowania i z jakichś względów go nie otrzymuje. Niektóre instytucje finansowe biorą pod uwagę wyłącznie liczbę zapytań kredytowych z ostatnich 30 dni, inne analizują 3 miesiące, a jeszcze inne nawet pół roku.
Dlatego każdy wniosek o kredyt lub pożyczkę należy dobrze rozważyć. Liczba zapytań kredytowych z pewnością nie zostanie niezauważona przez osoby decydujące o udzieleniu finansowania. Każda instytucja ma jednak własne zasady przydzielania kredytów i akceptuje inne ryzyko. Jeśli chcesz zobaczyć, jak wygląda Twoja sytuacja w BIK, pobierz raport na swój temat. Dzięki temu będziesz mieć klarowną sytuację.
Ile zapytań kredytowych mogą akceptować banki?
Nie można udzielić jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie ze względu na to, że każdy bank ma nieco inną politykę kredytową. Boisz się, że wnioskowanie o kredyt w kilku instytucjach finansowych może mieć negatywny wpływ na Twój scoring? Kredyt hipoteczny to produkt przyznawany na indywidualnych warunkach. Dlatego klienci zazwyczaj składają od 2 do 3 wniosków, aby otrzymać spersonalizowaną ofertę i na tej podstawie móc wybrać tę, która jest najkorzystniejsza. Jeśli zastanawiasz się, czy warto składać wniosek w kilku bankach i ryzykować obniżenie scoringu, zwróć się o pomoc do naszych doradców. Dokładnie przeanalizujemy Twoją sytuację i podpowiemy Ci, jakie rozwiązanie będzie najlepsze w Twojej sytuacji. Obsługujemy przede wszystkim klientów, którzy dostali już 3 odmowy. przyznanie decyzji ustalamy z dokładnością 100% bez zapytań w BIK, wyłącznie na podstawie BIK, który wysyła nam klient, czyli dla przypomnienia nie obniżamy scoringu BIK swoich klientów.
Przeczytaj też: Jaki bank udzieli kredytu osobie ze złą historią kredytową?
Usuwanie zapytań w BIK – czy jest możliwe?
Zapytania kredytowe w BIK są widoczne przez rok. Następnie są automatycznie usuwane z bazy. Konsument nie ma możliwości samodzielnego usunięcia zapytań kredytowych. Jeśli finansowanie nie zostało udzielone, może jednak zwrócić się do instytucji, która składała zapytanie, z prośbą o jego usunięcie. Wymaga to jednak złożenia odpowiedniego pisma.
Usunięcie zapytań w BIK jest więc możliwe w określonych przypadkach. Czy jest skuteczne? Wszystko zależy od indywidualnej sytuacji kredytobiorcy oraz liczby zapytań. Warto pamiętać, że zapytania kredytowe to tylko jeden z wielu elementów branych pod uwagę przez banki przy ocenie zdolności kredytowej. Ich usunięcie nie poprawi w odczuwalny sposób scoringu kredytobiorcy, który np. zalega ze spłatą innych zobowiązań.
Gdzie po kredyt z dużą liczbą zapytań?
Wiele osób myśli, że duża liczba zapytań automatycznie przekreśla ich szanse na uzyskanie kredytu hipotecznego. To nieprawda! Choć niektóre instytucje finansowe podchodzą do sprawy bardzo rygorystycznie, to inne pod pewnymi warunkami są w stanie zaakceptować wyższe ryzyko kredytowe (np. żądając wyższego wkładu własnego lub podwyższając marżę).
Zwracając się o pomoc do specjalistów z mbconsulting.pl, nie musisz przejmować się liczbą zapytań na swój temat w BIK. Twój scoring może wynosić nawet… 0. Dla nas najważniejszy jest Twój dochód oraz wkład własny. Wiemy, które banki akceptują większe ryzyko kredytowe. Nasi specjaliści od lat współpracują z wieloma instytucjami finansowymi i cieszą się zaufaniem osób decyzyjnych. Warto bowiem pamiętać, że kredyt to nie tylko scoring i liczba zapytań. Ostateczną decyzję o przyznaniu kredytu zawsze podejmuje człowiek. Jeśli podczas rozmowy telefonicznej z naszym specjalistą usłyszysz: zrobimy to, możesz mieć pewność, że otrzymasz kredyt hipoteczny. Nasze wnioski mają 100% przyznawalności. To znaczy, że wszystkie osoby, które zdecydowały się nam zaufać, otrzymały kredyt hipoteczny na dom lub mieszkanie. Nie przegap swojej szansy zwłaszcza teraz gdy coraz ciężej o kredyt w bankach!
Skontaktuj się z nami!